Saç Uzatmak İçin En İyi 14 Gıda

Saç Uzatmak İçin En İyi 14 Gıda

Yaş ilerleyişi başta olmak üzere bir çok dış şart veya genetik özelliklerden dolayı saç uzaması hakkında şikayetler çoğalır. Saç uzatmak için birçok yöntem aranır.

Genellik insanın saçı ayda yaklaşık 1,25 cm ve yılda 15 cm kadar uzar. Ne kadar hızlı uzayacağı yaş, sağlık, genetik, kullanılan saç bakım ürünler ve beslenme gibi faktörlere bağlıdır.

Dengeli beslenme ve doğru rutinler saçın sağlıklı uzamasına yardımcı olur.

Saçların sağlıklı uzamasına yardımcı 14 gıda;

 • Yumurta

Protein ve biotin bakımından çok zengin olan yumurta saçların sağlıklı uzaması için çok kaliteli bir besindir. Her gün tavsiye edilen miktarda protein alınmadığında saçlarda dökülmeler gözlemlenmiştir.

Biotin ise saçta keratin proteini üretimi yapılmasına yardımcı olduğu için saçların sağlıklı uzamasında çok önemli bir rol oynar.

 

 • Çilek

Çilek saç büyümesine yardımcı birçok vitaminle yüklüdür. Bunların en başında çok güçlü bir antioksidan olan C vitamini gelir. Antioksidanlar saç köklerinde oluşabilecek hasara karşı önemli bariyer oluşturmaktadır. Aynı zamanda çilekte bulunan C vitamini sayesinde kolajen üretimi ve demir emilimi daha sağlıklı bir şekilde yapılabilmektedir.

 

 • Ispanak

Ispanak folat, demir, A ve C vitaminleri gibi birçok faydalı vitamin içermektedir. Bu vitaminlerin tümü saçların sağlıklı uzamasını destekleyen vitaminlerdir.

Aynı zamanda ıspanak demir açısından çok zengin bir sebzedir. Demir sadece saçlar için değil tüm vücut için çok yararlıdır çünkü vücuttaki oksijenin taşınmasına yardımcı olur.

 

 • Yağlı Balık

Somon uskumru gibi yağlı balıklar saçların hızlı ve sağlıklı uzamasına yardımcı olacak besinler içerir. Omega-3 yağ asitleri en çok balıklarda bulunur ve saç uzaması için mükemmel bir kaynaktır.

120 kadın üzerinde yapılan araştırmada omega-3 ve omega-6 yağ asitleriyle birlikte antioksidanlar içeren bir takviye kullanıldığında kadınların saç dökülmelerinin azaldığı ve saçlarını gürleştiği görülmüştür.

 

 • Tatlı Patates

Tatlı Patates beta karoten açısından çok zengin bir yiyecektir. Aynı zamanda A vitaminiyle de yüklü olan tatlı patates sebum üretimini kolaylaştırarak saçta ki uzama oranını hızlandırır.

 

 • Avokado

E vitamini zenginliğiyle bilinen avokadolar, stres azaltan etkisinin yanı sıra antioksidan etkisi de vardır.

Bir araştırmaya göre 8 ay boyunca E vitamini takviyesi alan kadınların saçlarının %34.5 oranında geliştiğini ve dökülmediğini göstermektedir.

 • Fındık

Fındık E vitamini bakımından çok zengin bir kuruyemiştir. 28 gram fındıkta günlük E vitamini ihtiyacınızın %37’si karşılanır.  Aynı zamanda B vitaminleri, çinko ve temel yağ asitleriyle doludur. Sadece saç uzamasının yanı sıra vücudumuzda birçok yararları vardır.

 

 • Bakliyatlar

Bakliyatlar genel olarak E vitamini, çinko ve selenyum açısından zengin ürünlerdir.

Örneğin, 28 gram ay çekirdeği neredeyse günlük E vitamininizin %50sini karşılar aynı zamanda da B vitamini içerir.

28 gram keten tohumu 6,388 mg omega-3 yağ asidi sağlar. 178 gram somon balığından daha fazla omega-3 yağ asidi sağladığını göstermektedir. (Balıktan alınan omega-3 ün faydası ile keten tohumundan alınan omega-3 ün faydası bir değildir)

 

 • Tatlı Biber

Saç sağlığımız için tatlı biber mükemmel bir C vitamini kaynağıdır. C vitamini kolajen üretimine yardımcı olarak saçların güçlenmesini sağlar. Güçlü bir antioksidan kaynağıdır ve stresi azaltır. Aynı zamanda tatlı biberler A vitamini kaynağı olarakta çok zengindir.

 

 • İstiridye

Çinko bakımından mükemmel bir kaynaktır İstiridye. Çinko, saçın güçlü uzamasına yardımcı olmasının yanında saçı yeniden besler ve daha sağlıklı olmasına yardımcı olur.

Çinko eksikliği saç dökülmesine neden olur. Fakat çinko takviyesi alarak çinko eksikliğinden meydana gelen saç dökülmesinin giderilebileceğini göstermiştir. Ayrıca, çok fazla çinko almak da saç dökülmesine neden olabilir. Bu yüzden gıda üzerinden çinko takviyesi almak en iyisidir.

 

 • Karides

Kabuklu deniz ürünlerinden en popüleri karidestir. Karides harika bir protein, B vitamini, çinko, demir ve D vitamini kaynağıdır. 100 gram karides günlük D vitamini ihtiyacınızın yüzde %38’ini karşılar.

 

 • Fasülye

Fasülye de protein bakımından saçımız için çok önemli bir besindir. İstiridye gibi fasülye de iyi bir çinko kaynağıdır. Ayrıca demir, biotin ve folat dahil olmak üzere saç için birçok sağlıklı besin sağlar.

 

 • Soya Fasülyesi

Çalışmalara göre soya fasülyesinin içeriğinin saç uzamasını destekleyebileceğini göstermiştir. 100 sağlıklı insanda yapılan testlere göre soya fasulyesinin içeriğindeki bileşenlerin saç gelişimine yararının olduğunu göstermiştir.

 

 • Et Ürünleri

Saç uzamasına yardımcı olabilecek besinler açısından et zengin bir üründür. Etteki protein saç köklerinin onarılmasına ve güçlenmesine yardımcı olur. 100 gram pişmiş biftek 29 gram protein sağlamaktadır. Özellikle kırmızı etler emilimi kolay demir türü bakımından zengindir. Bu mineral saç kökleri dahil olmak üzere vücuttaki tüm hücrelere oksijen verilmesine yardımcı olur.

 

Saçınızın sağlığında yediğiniz tükettiğiniz besinlerin çok büyük bir etkisi olabilir. A, C, D ve E vitaminleri, çinko, B vitaminleri, demir, biotin, protein ve yağ asitleri dahil olmak üzere besin maddelerinin eksikliği saç büyümesini yavaşlatabilir ve saç dökülmesine neden olabilir.

Yorumla

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.