Saçlar Neden Kurur? Kuru Saçın Nedenleri ve Çözüm Yolları

Saçlar Neden Kurur? Kuru Saçın Nedenleri ve Çözüm Yolları

Kuru saç, saç uzunluğu ve tipi ne olursa olsun kadınlar için en yaygın saç sorunlarından biridir. Kuru saçın nedenleri ve çözüm yolları birkaç faktöre bağlı olarak herkes için değişir.

Kuru Saçın Nedenleri?

Hava durumu, kullanılan ilaçlar, genetik yapı kuru saçın nedenlerinden olabilir. Nedeni ne olursa olsun aslında çözüm tam olarak nasıl ve ne kadar nemlendirilmesi gerektiğinden geçer.

Kuru saça birçok dış ve iç faktör neden olabilir. Dış etkenler arasında hava durumu, saçın yıkanma sıklığı, kullanılan saç ürünleri, kullanılan saç aletleri, kimyasal şekillendirmeler ve boyalar gelir. İç etkenler arasında da yenilen yiyecekler, ne kadar su içildiği, alınan ilaçlar, hormonal dengesizlikler e hatta genetik yapınız yer alır.

Hava ne kadar soğuksa saçınız o kadar kuru olur. Saçın aşırı yıkanması saçın doğal yağlarla beslenmesine engel olacağından kuruluk yapabilir. Saç ürünlerinin içerisinde bulunan alkoller, kurutucu maddelerde saçta kuruluğa neden olur.

Kullanılan anti depresan ilaçları, antibiyotikler, kemoterapi ilaçları, kilo verme ilaçları, tansiyon ilaçları, hormon tedavisi için kullanılan ilaçlar ve daha fazlası dahil olmak üzere her gün düzenli alınan ilaçlar saçta ciddi kuruluğa neden olabilir. İlaçlarınızın saç kuruluğu yaptığını düşünüyorsanız doktorunuza başvurarak konu ile ilgili detaylı bilgi almanızı tavsiye ederiz.

Isı içeren saç şekillendirme aletleri maşa; düzleştirici, fön makinesi gibi aletler ne kadar ısı koruyucu kullanılırsa kullanılsın saçta kırılmaya, kuruluğa neden olur. Bu yüzden ısı içeren saç şekillendirme aletleriyle ilgili kullanım sıklığınızı değiştirmekte fayda var.

Saçı çok fazla kimyasal içerikli şekillendirmeye ve boyamaya maruz bırakmakta hem saç derisinde hem de saç tellerinde ciddi kuruluk, kopma, dökülme ve incelmeye neden olur.

Genetik olarak kuru saç ve saç derisine sahipseniz bunu düzeltmenin tek yolu iyi ürünler ve uygulamalarla saçları nemli tutmaya çalışmaktır.

Saç Kuruluğu Nasıl Önlenir ve Tedavi Edilir?

  • Saçı her gün veya gün aşırı yıkamaktan kaçının.
  • Isı ile uygulanan işlemlere kısıt koyun.
  • Saç yağları ve maskeleri ile düzenli bir bakım rutini oluşturarak saçı nemlendirin.
  • Kimyasal İşlemlere ve kimyasal şekillendirmeleri çok sık yapmaktan kaçının.

Yorumla

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.