Sonbaharda Dökülen Saçlarına Üzülme! İşte Nedenleri ve Bakım Önerileri

Sonbaharda Dökülen Saçlarına Üzülme! İşte Nedenleri ve Bakım Önerileri

Yaz mevsiminde deniz ve güneş nedenleriyle saç yıpranır. Zaman içerisinde kuruyan ve nem kaybına uğrayan saç, yeni bir mevsime geçişle iyice zayıflar ve dökülmeye başlar.

Dökülmenin Mevsimlerle İlgisi

Eylül ve ekim ayları saç dökülmesinin en sık görüldüğü aylardır. Normal zamanlarda günde 100 tel saç dökülürken, eylül ve ekim aylarında 100-200 tel arasında değişiklik gösterir. Bunun nedeni ise saçın temmuz ayında telojen yani dinlenme sürecinde olmasıdır. Sonbaharın gelişiyle, eski saç tellerine veda edip, yeni saç tellerinin yapımına başlanacak bir döngüye gireriz.

Bu dönemde yapılması gereken en önemli şeylerin başında dengeli ve sağlıklı beslenme geliyor. Gıdalardan, meyve, sebze ve protein gruplarından alacağımız vitaminler saçlarımızın daha güçlü ve bakımlı görünmesine neden olacaktır.

Bunların yanında doktorunuza danışarak sağlıklı beslenmenizi destekleyecek besin takviyelerini hayatınıza katabilirsiniz.

                                                                                       

Saç Mezoterapisi

Yaz aylarında oluşan hasar görmüş saçlar için en çok tavsiye edilen tedavi yöntemlerindendir mezoterapi. Saç mezoterapisi kökleri beslemeye yardımcı vitamin, mineral, protein ve antioksidan karışımlarının çok ince iğne uçlarıyla saç derisine enjekte edilmesidir. Bu tedavi yöntemi özellikle mevsim geçişlerinde ve strese bağlı saç dökülmesinde faydalıdır.

Bakım Önerileri

Özellikle saçların dökülmemesi için nemli kalması önemlidir. Her gün saç yıkamak yapılan en büyük yanlışlardan biridir. Saçı her gün yıkadığımızda kuruyan saç derisindeki tabaka aşınır, kepeklenme ve dökülme meydana gelir. Her gün yıkanılan saçta vitamin ve nem kaybı üst düzeye çıkar.

Şampuanın asıl görevi saçı temizlemek olduğu için her yıkama işleminden sonra yoğun nemlendirici ve vitamin özelliği barındıran saç kremleri kullanmanız saç bakımınız için çok önemlidir.

Sonbaharda yukarıda da bahsettiğimiz gibi saçınızı nemlendirmek, çok fazla yıkamaktan kaçınmak ve değerli besinler tüketerek hem vitamin hem de minerallerle sonbaharda saç dökülmesini en aza indirmek mümkün.

Yorumla

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.